Skocz do zawartości

Witaj na Kuleczky.pl

Kuleczky to stale rozwijający się projekt, którego początki działalności sięgają listopada 2013 roku. Serwery tworzone są z pasją przez ludzi z ogromnym doświadczeniem. Znajdziesz u Nas serwery Counter-Strike oraz głosowy serwer TeamSpeak3. Na forum każdy znajdzie miejsce dla siebie. Możesz tu stale rozwijać swoją karierę! Dziękujemy, że Nas odwiedzasz oraz tworzysz stale rosnącą Społeczność Graczy Kuleczky.pl !

Co ciekawego na Kuleczky.pl ?

Zapraszamy do naszych działów wstrefie użytkownika.
Otwarte są rekrutacje na grafika, typera, redaktora forum oraz redaktora fanpage!
Interesujesz się piłką nożna? W dziale "Liga Typera" znajdziesz coś dla siebie!

Odwiedź koniecznie dział redakcji i bierz czynny udział w życiu na forum.

Zagłosuj na nasze serwery!

Zagłosuj na nasze serwery: http://www.kuleczky.pl/zagłosuj-na-serwery

Charles.

[Próbna recenzja] Jagten (pol. Polowanie) [2012]

Rekomendowane odpowiedzi

Hasło reklamowe tego filmu powinno brzmieć: “Po seansie znienawidzisz dzieci”.
Dlaczego?

 

7534651.3.jpg

 

Lukasa poznajemy w momencie, gdy jest jeszcze opiekunem w przedszkolu - wydawałoby się wręcz WZORCOWYM opiekunem. Jego codzienność skupia się na pracy, w zaś wolnym czasie miło spędza czas z kumplami przy piwku czy wyprowadza swojego psa na spacer. Reżyser wprowadza nas w historię powoli, by doprowadzić do momentu eksplozji i puszczenia rollercoastera wydarzeń i emocji w ruch. Córka najbliższego przyjaciela Lukasa oskarża go o molestowanie. Bohater robi wszystko, by udowodnić swoją niewinność i odeprzeć atak lokalnej społeczności.

Z powyższego akapitu można wywnioskować, że fabuła skupia się w większości na postaci Lukasa oraz jego otoczenia. W rzeczywistości tak jest - główny bohater jest centrum historii, wokół którego kręcą się zarówno wątek główny, jak i poboczne (związane z m.in. synem Lukasa). Kamera towarzyszy prawie zawsze głównemu bohaterowi, zostawiając go tylko w nielicznych scenach.

 

Przy okazji towarzyszenia bohaterowi reżyser Thomas Vinterberg portretuje również społeczność duńskiej prowincji jako ludzi bardzo okrutnego usposobienia, impulsywnych, pochopnych i mściwych. Gdy w jednej scenie Lukasowi odmawia się zakupów i wręcz przemocą pokazuje, że nie jest mile widziany w społeczności czuć wyraźnie bezradność i odosobnienie bohatera.

Głównego bohatera gra Mads Mikkelsen - znany z ról w takich filmach jak “Casino Royale” czy serialu “Hannibal”. Bez cienia wątpliwości stwierdzam, że rola Mikkelsena to jeden z najjaśniejszych punktów filmu. Stonowany, grający w większości jedynie mimiką aktor idealnie wpasował się w rolę wyobcowanego, wycofanego Lukasa. Za tą rolę wszak Mikkelsen otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Zasłużenie.

 

Scenariusz tak rozkłada karty, aby widz nie czuł pewności co do dalszego przebiegu fabuły. W pewnym momencie jesteśmy zgodni uwierzyć w niewinność Lukasa, by później mieć w głowie myśl: “A może to miało nas zwodzić?”. Myślimy, że dalszy przebieg fabuły będzie spokojny, by za chwilę pojawił się twist, który zmienia znaczenie dzieła. Choć nie jest to “wymyślanie koła na nowo”, twórcy filmu z aptekarską precyzją dawkują historię, by widza nie zanudzić i skutecznie zaangażować.

 

To co zaskakuje to prawdziwa “surowość” filmu. Większość scen jest pozbawiona muzyki, a ujęcia kręcone są z ręki (bez statywu, przez co widać “falowanie obrazu”). Potęguje to tylko wrażenie obcowania z obrazem realistycznym, wręcz przypomina on chwilami film dokumentalny. W dziele duńskiego reżysera wyraźnie widać ślad Dogmy 95 - awangardowego manifestu duńskich reżyserów, który był (cyt. Wikipedia) „>>oczyszczeniem<< filmów poprzez rezygnację z efektów specjalnych i innych dodatków odciągających uwagę od istoty kina, czyli od opowiadanych historii oraz gry aktorów”.

Należy zatem przyznać, że reżyser rezygnując z mainstreamowych metod w pewnym sensie tworzy dzieło “czyste”, pozbawione wszelkich ozdobników, ale za to bogate w treść i podchodzące do tematu z niesamowitą powagą. Historia mocno rozlicza duńskie społeczeństwo i problem oskarżeń o molestowanie seksualne. Temat jest bardzo aktualny, więc i siła rażenia tego filmu jest mocna.

 

Film zadaje kilka podstawowych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć: co zrobiłbyś na wiadomość, że twoja córka była molestowana przez bliskiego przyjaciela? Czy nie miałbyś wątpliwości co do oskarżeń i uwierzyłbyś dziecku? Czy przyłączyłbyś się do linczu na taką osobę? Czy wziąłbyś udział w “Polowaniu”?

 

Mocne kino, które warto zobaczyć.

 

27337082_400387410412091_135932875032372

 

9/10

  • Super! (+) 2
  • Plus 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa praca, plus 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze napisane ze smaczkiem! Postaram się obejrzeć na dniach. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×